Masz pytania? Zadzwoń: +48 58 380 02 45
W niepewnych czasach postaw na rozwiązania ponadczasowe!

W niepewnych czasach postaw na rozwiązania ponadczasowe!

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę?

Inwestycja we własną elektrownię fotowoltaiczną bardzo się opłaca. Uwzględniając dotację „Mój Prąd” oraz ulgę termomodernizacyjną, inwestycja zwraca się po niecałych 6 latach, a trwałość instalacji to co najmniej 25 lat.

Przykładowa kalkulacja: 

Dom jednorodzinny 150 m2, zamieszkały przez rodzinę czteroosobową który nie ma ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła, płaci za energię elektryczną około 500 zł co dwa miesiące.

Koszt instalacji która pokryje 100% zapotrzebowania na energię to 25 000 zł. Inwestor otrzyma dotację „Mój Prąd” w kwocie 5 000 zł. Pozostałe 20 000 zł odliczy od podstawy opodatkowania PIT, co da zwrot podatku w kwocie co najmniej 3 400 zł (jeśli inwestor płaci podatek według stawki 32%, kwota odliczenia będzie wyższa). Zatem realny koszt instalacji to 16 600 zł. Zwrot z takiej inwestycji następuje w czasie poniżej 6 lat. Kolejne lata, to czysty zysk dla właściciela.

Czy przestanę płacić za energię?

Instalacja fotowoltaiczna pokryje w całości zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Niestety nie oznacza to, że przestaniemy płacić faktury do Zakładu Energetycznego, ponieważ są koszty stałe które zależnie od umowy wynoszą 15-30 zł miesięcznie. I tu uwaga: zakładając instalację fotowoltaiczną warto zmienić taryfę na tę podstawową G11, gdyż ma ona najniższe opłaty stałe, a do tego sprowadzą się nasze rachunki za energię.

Dla kogo „Mój Prąd”?

Z programu „Mój Prąd” może skorzystać osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby w mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW i ma zawartą umowę kompleksową z zakładem energetycznym.

Kwota dotacji to 5 000 zł i jest wypłacana po zakupie i montażu instalacji oraz po wymianie licznika na dwukierunkowy przez Zakład Energetyczny.

Więcej o programie: www.mojprad.gov.pl

Zapraszamy do kontaktu, Zespół Gromar Energy